Végre megérkezett a várva várt tavasz, a fák lassan virágba borulnak, a madárkák csicseregnek... Ki ne vágyna ilyenkor a szabadba?
Nekünk a legjobb kikapcsolódást egy szabadban töltött nap jelenti. Az ember végre kiszabadul a négy fal közül, kinyújtóztatja elgémberedett tagjait. Szinte harapni lehet a levegőt!
A gyerekeknek külön öröm, hogy a tavaszi szünettel együtt megérkezett a jó idő is, így bátran válogathatnak a szabadtéri lehetőségek közül is.
Ahogy említettem mi általában leginkább a kirándulási lehetőségeket keressük, ezeken belül is külön öröm, ha a kiruccanásaink során az állatvilággal is kapcsolatba kerülhetünk.
Ma abban a nagy örömben volt részünk, hogy megismerkedhettünk a madárcsicsergő tavasz néhány kicsi, de annál jelesebb képviselőjével.
A Budakeszi Vadasparkban jártunk. Ez már önmagában egy jó kis program, hiszen egy kellemes erdei séta során az állatokat testközelből figyelhetjük meg. Amellett, hogy az uzsonnánkat karnyújtásnyira a hancúrozó medvéktől és a kergetőző farkasoktól fogyaszthatjuk el, a házigazdák rendszeresen szerveznek olyan külön programokat, amikkel a gyerekek számára még inkább megérthető az állatok élete és a természet védelmének fontossága.
Ma bemutató madárgyűrűzésen vehetett részt, aki kilátogatott a parkba. Aki ezen a programon részt vett, annak egészen biztosan ugyanolyan maradandó élményt nyújtott, mint nekem és kis családomnak.
Szó szerint kézzel fogható élmény volt, hiszen a frissen befogott és meggyűrűzött madárkákat a lelkes gyerek (és felnőtt) közönség bátor jelentkezői engedhették szabadon. Természetesen rengeteg hasznos tudnivalóval is gazdagodtunk.
Megnézhettük például a kékcinege és széncinege tollazata közötti különbséget. De nem csak megnézhettük, óvatosan és természetesen csak egy újjal meg is simogathattuk a madarak tollát. Meg tudhattuk azt is, hogyan lehet megállapítani a tollazata alapján egy ilyen kicsi madárról, hogy mennyi idős, hogy tojó, vagy hím…
Közösen meglátogattuk a kifeszített hálót is, ahol a madarakat fogták be. Sőt segítettünk a hálótól a gyűrűzés helyszínére vinni a kis vászonzsákokba „csomagolt” pácienseket.
Rengeteg lelkes gyerkőcöt láttam ma – köztük a sajátjaimat is – akik nagyon élvezték a mai bemutatót. Biztos vagyok benne, hogy ezek a gyerekek egészen máshogy fogják hallgatni a madárcsicsergést és nagyon büszkék lesznek magukra, ha a ma látott madarak közül néhányat felismernek a hétköznapokban is.
Ha te is úgy gondolod, hogy a tapasztalás a tanulás egyik legjobb formája és szívesen részt vennél egy ilyen programon, ne keseredj el, nem maradtál le semmiről. A közel jövőben még két alkalommal terveznek madárgyűrűzési bemutatót:
április 23.-án szombaton (a Föld napja alkalmából)
május 14.-én (a Madarak és Fák napja alkalmából)
Írd be előre a naptáradba!
Ja! És ha már ott jártok, ne felejtsétek el megnézni őt se!